9.14.2014

Aké základné potraviny si kúpiť, ak mám zúfalo málo peňazí?



Keďže aj ja mám za sebou skúsenosť s vysokou školou a keďže aj ja som typ človeka, pre ktorého je koncert Lucie alebo výlet do Tatier dôležitejší ako jedlo, viem čo je to snažiť sa vyžiť z ničoho. Nie žeby mi nemal kto poskytnúť peniaze, ak by som ich potrebovala, problém je ten, že ja som príšerne hrdá, čo sa financií týka a radšej budem 2 týždne okusovať kôru zo stromov v okolitých parkoch, ako keby som mala priznať, že mi nevydalo.

A keďže sa mi koncerty a výlety stávali častejšie ako by bolo zdravé, po čase som sa naučila, aká je základná výbava pre život, ak nechcem chodiť od hladu pred tesco predávať nota bene. Po niekoľkých nútených nazvime to hladnejších režimoch, som získala celkom dobrú prax v tom, ako sa na také niečo pripraviť a ako si nakúpiť, aby som nebola celý deň hladná.

Najprv zopár základných zásad:


  1. Nakúpte si do zásoby hlavne potraviny, ktoré sa dajú ľahko dlhodobo skladovať. Tie môžete neskôr použiť, keď to s peniazmi veľmi ružové nebude. 
  2. Snažte sa odložiť si aspoň malú železnú rezervu, ktorú nemôžete použiť na nič iné, iba na jedlo v stave núdze. (min. 5€ aby ste prežili aspoň o suchých rožkoch)
  3. Ak pôjdete nakupovať, najprv sa najedzte, aby ste nenakupovali hladní.  Človek, ktorý ide do obchodu hladný, má málo cukru v krvi a telo si prirodzene pýta doplniť zásoby. Potom to končí tak, že z toho mála peňazí, ktoré máme vyčlenené na potraviny, končí značná čiastka v rôznych sladkostiach, sladkých vodách, v prehnanom množstve bieleho pečiva a pod. 
  4. Vyhľadajte si vopred na internete, ktorý obchod ponúka aké zľavy a na základe toho voľte, kam sa vyberiete. 
  5. Ak nemáte mrazničku, rozhodne by som do nej investovala. Hoci aj do nejakej maličkej. Mnoho potravín sa dá vynikajúco zmraziť a použiť, keď je potreba. Od mäsa, rýb, zeleniny, pečiva, až po hotové jedlá. 
  6. Rastlinné produkty sú lacnejšie ako živočíšne. Ak kúpite ryžu za 5€ (to sú približne tri balíčky) a mäso za 5€ , ak by ste uvarili všetkú ryžu a pripravili všetko mäso, oveľa viac jedla by ste mali z ryže. O takých vajíčkach alebo syre ani nehovorím. 
  7. Ak by vám po zakúpení doleuvedených potravín ešte niečo ostalo, investujte hlavne do zeleníny, húb a ovocia.  (veľmi vhodné je kúpiť zmrazené/konzervované)
  8. Ak si nepotrpíte na maslo, voľte radšej rastlinný tuk - je oveľa lacnejší. 
  9. Ak milujete jogurty, naučte sa robiť si ich doma (je to veľmi jednoduché). Výjde vás to podstatne menej ako keby ste si mali jogurty kupovať. 




Základné potraviny, ktoré by som si osobne kúpila, ak by som mala na stravu za celý mesiac iba 50€
s predpokladom, že cukor, soľ, koreniny už kupovať nemusím. 

Múka 
3kg hladkej múky
3kg polohrubej múky
3kg hrubej múky
(kilo múky stojí od cca 40 centov do cca 1,50€. Za 9-10 kg múky je to pribl. 6€)

Olej (cca 3€)

Zemiaky 5kg - cca 3€

Cibuľa 3kg (cca 2€ -  predáva sa od cca 0,50€/kg až do 1,50€ kg)
cesnak (za napr. 1€)

Strukoviny  za cenu cca 7€ strukoviny sú vynikajúce a veľmi vďačné hlavne kvôli tomu, že zasýtia na dlhú dobu a dajú sa vynikajúco skladovať. Z mála suchých strukovín viete pripraviť veľké množstvo výživného uvareného pokrmu a okrem toho sú veľmi zdravé. Zo strukovín by som nakúpila hrach, šošovicu, fazuľu, cícer, čokoľvek, čo máte radi. 
Zo strukovín sa dajú urobiť vynikajúce nátierky, ktoré môžete použiť namiesto predraženého masla.
Strukoviny sa dajú kúpiť od cca 50 centov za 500g (napr tesco hrach), bežne ale nájdete strukoviny v cene pribl. 0,59€ - 0,89€ alebo viac...
Osobne by som si kúpila
3 bal hrachu (polievky, prívarky...) = 1,50€
3 bal fazule = 2,50
3 bal šošovice = 2,50

Ryža 2kg - 3€ keď sa vám zunujú múčne, či strukovinové jedlá, je dobré dopriať si občas zmenu :) Cena sa pohybuje od 1€/kg, ale väčšinou stojí tak cca 1,30€/kg). Dávajte pozor na gramáž, niektorá ryža sa predáva po 0,5kg, iná má 0,75kg a pod. Čítajte radšej cenu za kg než cenu za 1 balenie. Ryža vo varných sáčkoch býva drahšia ako taká klasická v balíku. 

Chlieb 4ks. Krájaný - cca 4,50€
Chlebík sa dá dobre zmrazovať, preto nespotrebovaný voprchať do mrazničky, ak je mraznička k dispozícií. Ak mraznička nie je, celkom dlho vydržia toastové chlebíky, ale celý mesiac nie. 

Sušené droždie - 3 bal - 1,50€
Cena sa pohybuje okolo 50 centov za balícek. môžete použiť či už na prípravu pizze alebo iných múčnych jedál. Pozerajte na popis - na koľko múky je sáčok droždia určený. Niektoré sú na kilo, iné na pol kila múky. 

Cestoviny 5 bal za 3€
Cena balíčka cestovín sa pohybuje od cca 0,35€/500g (opäť raz tesco), ja budem vychádzať z ceny 0,60€/500g.  Pozrite sa ale, či sa vám neoplatí zakúpiť si väčšie balenie, ak je k dispozícií. 

Zatiaľ som uviedla iba rastlinné produkty. 
Hore vymenované nám spolu robí 32€
Živočíšne produkty a mäso stoja oveľa viac. Je na vás, či si myslíte, že ich konzumovať potrebujete, alebo nie. Dá sa to aj bez nich, iba je to zo začiatku obtiažnejšie na prípravu, keďže musíte hľadať alternatívy. 
Teraz uvediem základné aj živočíšne výrobky, ktoré by som si prikúpila k tým horeuvedeným, ak by som nebola vegetariánka/vegánka, alebo ak by som bola všežravec. 

Vajíčka 30ks - cca 3,50€ (ak kúpite 1 veľké balenie)
Tu som hľadala tú najlacnejšiu alternatívu. Z vlastnej skúsenosti viem, že vajíčka nie sú až také potrebné (ak si nedávate praženicu na raňajky, alebo ak ich vyslovene nejete radi.) Mnoho múčnych jedál sa dá pripraviť bez vajec, mnoho stukovinových jedál vajíčka nepotrebuje. vajíčka sa tiež dajú suplovať. V sladkých jedlách napríklad rozmixovaným kúskom banána, droždím a pod.  Na internete sa dá nájsť veľmi veľa tradičných receptov, ktoré sú upravené na prípravu bez vajec (prípade aj/alebo bez mlieka)

Tvrdý syr 0,5kg - 5,50€
Tvrdý syr v chladničke veľmi dobre vyrdží. Syr stojí od 8€/kg; bežnejšie je ho dostať v cene cca 11€/kg. Oplatí sa pozrieť si akcie na syr. Pultový predaj je lacnejší. 

Trvanlivé mlieko 7 litrov za cca 6€ (0,85€/l)
Krabička mlieka sa pohybuje v cene od cca 0,60€/l (tesco), bežne stojí okolo 0,85€/l. 
Smotana podľa môjho názoru nie je až taká potrebná. Omáčky sa dajú zriediť mliekom, zahustiť múkou a pod. Preto ju ani neuvádzam. 

Iné
Mäso, ryby, maslo, jogurty
Podľa uváženia a ceny, samozrejme :) Dobre skladovateľné v mrazničke. 
Vhodné je pouvažovať aj nad údeným mäsom, ktoré dlho vydrží. Cenu nebudem uvádzať. 
O jogurtoch a masle som sa zmienila vyššie. Jogurty radšej nekupujte, veľmi jednoducho si viete vynikajúci jogurt pripraviť aj doma a výjde vás to oveľa lacnejšie. Maslo je pre mnoho ľudí alfa a omega, bez ktorej sa podľa nich variť nedá.  Dá sa. Osobne maslo k životu nepotrebujem, nahradila som ho olejmi alebo zrieskavo rastlinným maslom, ktoré je lacnejšie. 
------------------------------------------ 

Vymenované živočíšne produkty stoja okrem mäsa dokopy približne 15€. 


Cena, ktorý som brala do úvahy nebola tá najnižšie ani najvyššia na trhu. Taký nižší priemer. Ak budete hľadať to najlacnejšie v kategórií, alebo akciový tovar (odporúčam viac - tovar vyššej kvality), viete zraziť konečnú cenu aj o dobrých 5€ nižšie. 
Ak by ste si kúpili všetky hore uvedené potraviny (okrem mäsa), spolu vy vás to stálo 47€

Problém je ten, že v nákupnom košíku nemáte potraviny, ktoré vydržia krátko. 
Zelenia, ovocie. Minimálne sterilizovaná koreňová zelenina vie vydržať celkom dlho, ale jesť treba aj čerstvú zeleninku a ovocie, aby bol človek zdravý. 

Osobne som tento nedostatok peňazí vykrývala tým, že som buď upustila od niektorých živočíšnych produktov, alebo som ich, samozrejme, nakúpila menej. Tiež som využívala akcie vždy, keď sa dalo.

Zo zvyšných peňazí som si bola schopná celkom bez problémov nakúpiť potrebnú (najlepšie zlacnenú) zeleninku. Zeleninu odporúčam kupovať v lidli. Je tam lacná a relat. dobre vyzerajúca. Je výborný nápad kúpiť si mrazenú alebo zaváranú zeleninu, ak ste dokázali ušetriť náhodou viac peňazí. V mrazničke/konzerve vydrží a môžete ju použiť na dni zeleninovej suchoty.












No comments:

Post a Comment